Arhavi Mençuna Şelalesi

Arhavi Mençuna ŞelalesiArhavi Mençuna Şelalesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KAMİLET VADİSİ MENÇUNA ŞELALESİ

Suyunu Sazlık ve Taşlık yaylasından alan şelale Arhavi ilçesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.


Yıllardır köylülerce çok iyi bilinen bu şelale ancak 1998 yılında  Cengiz Velimahmutoğlu ve Mehmet Remzi Öncel tarafından  görsel medyaya taşınması sonucunda tanınır hale geldi.


Şelale 90 mt.  kadar yükseklikte ve kısmen  orta bölümde taşlara çarparak  akar.   Su debisinin yüksek olduğu zamanlarda ise en üst noktadan 10 m lik ikinci bölüme tam düşme sağlar. Şelalenin altında oluşmuş gölde yazın yüzülebilir ancak su oldukça soğuktur.


Hemen gölün altındaki 10 m. yükseklikteki ikinci şelaleden sonra su vadi içinde yol alarak 200 m sonrasında Kamilet Deresine kavuşur.


Şelaleye varmak için  Artvin'in Arhavi ilçesinden Mençuna Şelalesi tabelaları da takip ederek Arhavi merkezden 16,5 km içeridedir.Arhavi den 13 km gidildiğinde çifte kemer köprüler göreceksiniz. 18.yy osmanlılar tarafından yapılan  Çifteköprülerden sonra  3,5 km araçla gidip aracınızı park ettikten sonra, yaya  olarak 15-20 dakikalık   orman içi  yürümeniz gerekmektedir.


Şelalenin en güzel görünümü karların eridiği Nisan –Mayıs aylarıdır. Fakat yaz mevsiminde de görüntü iyi sayılır. Piknik yapmak için uygun alan mevcuttur. Fakat tırmanış öncesi de yemek yiyebileceğiniz ve çay içebileceğiniz lokanta ve konaklama tesisleri mevcuttur.


  Eğer güneşli bir havada  gitmiş iseniz öğleden sonra şelale önünde oluşan gökkuşağını da izliyebilirsiniz.


Şelale ortama ciddi oranda  nem bırakmaktadır.  Mençuna Şelalesi suyunda sadece  kırmızı pullu alabalık  yaşamaktadır.  İniş-çıkış yolu olarak kullanılan yol yürümeye elverişlidir.  Her çeşit orman ürünlerinin var olduğu  yürüme yolu   doğa severlere ayrı bir zevk verir.


    Her yıl Mayıs ayının 15 inden sonraki Pazar günleri "Geleneksel Mençuna  Şelalesi Gezi Etkinliği” düzenlenen bu bölgede tulum ve horonlar eşliğinde binlerce insan yürüyüş yapmaktadır. Özellikle bu mevsimde su debisini çok iyi olması , yürüyüş için mevsimin uygunluğu, mevcut ilginin giderek artmasına sebep olmaktadır.Üyeliklerimiz


uyelikler


uyelikler

Bizi Takip EdinZiyaretçi Bilgileriiçerikk

Hava Durumu


© Karabulut Turizm bir Hopalılar Seyahat Kuruluşudur.